Godziny pracy bibliotek klas I – III i IV – VIII

rok szkolny 2021/22

 Biblioteka klas I – III  Justyna Affek  
 wtorek       8.50 – 12.40
 środa         7.45 – 10.40
czwartek     8.50 – 9.50; 10.40 – 11. 40; 12.45 – 14.00  
Biblioteka klas IV – VIII   Bożysława Belzyt, Justyna Affek
Poniedziałek   9.50 – 14.35
Wtorek   7.50 – 8.55; 10.45 – 11.45; 13.30 – 14.25  
Środa   9.50 – 11.45; 13.30 – 14.35
Czwartek   8.55 – 9.50; 11.45 – 13.50
Piątek   9.45 – 12.45; 13.30 – 14.30

Nasi czytający maratończycy są najlepsi  w ogólnopolskiej edycji Wielkiego Maratonu  Czytelniczego.

W Europejskim Centrum Solidarności  w Gdańsku uroczyście ogłoszono wyniki maratonu czytelniczego. Róża Witkowska z kl. VIIA i Milan Safader z kl. VII E wywalczyli tytuły laureatów w VII edycji  Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla gimnazjów  i klas oraz 7. klas SP. Anna Szczepanek z kl. VIC  i Marta Majewska z kl. VE  zostały laureatkami  XI Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla uczniów klas 4-6. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 168 placówek z województw: pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, łódzkiego i lubelskiego. W Maratonie wzięło udział 1906 uczniów i 224 nauczycieli. Konkurencja była ogromna.

Zwycięzców do konkursu przez cały rok szkolny przygotowywała p. Bożysława Belzyt

Spotkanie autorskie

więcej zdjęć

16 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z elbląską pisarką Panią Jagodą Falarz. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I ? III. Poetka zapoznała dzieci z wierszami pochodzącymi z dwóch książek ?Czytanki Piekarczyka? oraz ?Wiersze z Ratusza?.Opowiadała o swoim dzieciństwie, o miłości do czytania i o babci, która wymyślała dla niej bajki.
Podczas spotkania dzieci miały okazję zadawać pytania, obejrzeć wystawę powiększonych ilustracji z jednej z książek oraz odgadywać zagadki przygotowane przez poetkę. Na koniec spotkania znalazł się czas na podziękowania, autografy i pamiątkowe zdjęcia.

Przebojowe książki paragrafowe

więcej zdjęć

Książki paragrafowe przebojem wdarły się na półki naszej szkolnej biblioteki i podbiły serca czytelników.
Gamebooks bo tak nazywa się tego typu książki, oparte są na wyobraźni czytelnika. Polegają na czytaniu i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła, czy punkty życia. Jak widzicie, czytanie może przypominać granie w grę planszowa i wciągać. Co widać na fotografiach.
Nic dziwnego, że uczniowie tak polubili te książki. Zobaczcie szczęściarzy, którym udało się wypożyczyć je ze szkolnej biblioteki.

Ogromna, czerwona lokomotywa jest  symbolem ogólnopolskiego programu rozwoju czytelnictwa, w ramach którego Szkoła Podstawowa nr 2 w Sztumie pozyskała 15 tysięcy złotych na  rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Lokomotywa czytelnicza wyruszyła w dwójce z impetem w maju 2017 roku.  By zorientować się, jakie książki uczniowie chcieliby wypożyczać z biblioteki, członkowie dwójkowego Klubu Miłośników Książek oraz Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili wybory szkolnych bestsellerów.  Pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych przez uczniów książek zajęły:  Za niebieskimi drzwiami M. Szczygielskiego oraz Osobliwy dom pani Peregrine R. Riggs. Wśród popularnych tytułów uczniowie wymieniali także  mangi i poradniki Minecraft.  Do ustalania wykazu książek, które potrzebne są w szkolnych zbiorach włączyli się także rodzice i nauczyciele. W ten sposób powstała lista zakupów, którą nauczycielki bibliotekarki Bożysława Belzyt i Justyna Affek, mogły z rozmachem realizować.

W trakcie trwania  programu wspierającego rozwój czytelnictwa, zorganizowano w sztumskiej szkole podstawowej konferencję dla rodziców i nauczycieli pod hasłem Czytelnik oporny w domu i w bibliotece. Do wygłoszenia prelekcji  zaproszono dr Magdalenę Cyrklaff- Gorczycę z UMK w Toruniu. Konferencji towarzyszyła wystawa nowych  książek, które zakupiono do zbiorów szkolonej biblioteki.

W szkolnej bibliotece przeprowadzono także szkolenie dla  bibliotekarzy z powiatu sztumskiego zatytułowane Promowanie czytelnictwa oraz edukacji globalnej za pomocą  Teatrzyku  Kamiszibai.

Czerwona lokomotywa mknie prze dwójkę niczym ta z wiersza J. Tuwima. Akcje: Sztumianie czytają dzieciom, Biblioteka -dodaj do ulubionych! , Wymieniamy się książkami, Wakacje mamy, więc czytamy to tylko nieliczne z wielu przedsięwzięć podejmowanych w szkole w celu zachęcenia uczniów do czytania.

Niezmiernie cieszy fakt, że książki wybrane przez uczniów, rodziców i nauczycieli trafiły już do czytelników. No i zaczęło się. Niektóre z nich są tak popularne, że tworzą się po nie nieformalne kolejki. Nauczyciele bibliotekarze przyjmują zamówienia na najpopularniejsze tytuły. Uczniowie przekazują sobie książki z rak do rąk. Do biblioteki trafiają nawet  oporni czytelnicy. Jest tam gwarno, tłoczno i wesoło.

W grudniu rozpędzona lokomotywa czytelnicza z impetem dojedzie do celu. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w sztumskiej dwójce dobiegnie końca. Jednak pozostaną dzieci, które połknęły bakcyla czytania, wyedukowani rodzice oraz nauczyciele. Zostaną dobre praktyki i doświadczenia czytelnicze. Zostaną setki przeczytanych i wciąż czekających na czytelników książek. Co najważniejsze, książek popularnych i lubianych przez uczniów : mang, książek paragrafowych, kryminałów,  horrorów ?

Bożysława Belzyt

W szkolnej bibliotece zagościła sympatyczna rodzinka misiów. Okazuje się, że przytulanie i czytanie z misiami jest bardzo przyjemne. Przerwy z misiową rodzinką spędzają nie tylko najmłodsi. Także siódmoklasiści korzystają z okazji by się przytulić (jak nikt nie widzi). Ilość uścisków i serdeczności jakie otrzymały miśki w naszej szkolnej bibliotece była tak duża, że potrzebna była igła i nitka aby pluszaki pozszywać.
Z okazji Dnia pluszowego misia zachęcamy do wzmożonego przytulania. Tym bardziej, że niebawem niedźwiadki zmienią miejsce zamieszkania.
Zobaczcie na fotografiach, jak przytulnie można spędzić przerwę w bibliotece szkolnej.

Niedawno  w  naszej szkolnej bibliotece z sukcesem zakończyła się  podręcznikowa  kampania. Do rąk uczniów klas IV-VII   trafiły 6684 podręczniki i ćwiczenia. Wszystkie zostały opieczętowane, ponumerowane, podzielone, zapakowane w siatki i przekazane uczniom. Aby tego dokonać konieczna była mobilizacja. W wojsku w takich wypadkach pada rozkaz „Wszystkie ręce na pokład”. Aby pomóc nauczycielom bibliotekarzom, na pokład szkolnej biblioteki przybywali emerytowani i urlopowani  pedagodzy, nauczyciele uczący,  kucharki i kucharze i … Jeśli chcecie się dowiedzieć, kto jeszcze  przyczynił się do tego, że macie wszystkie podręczniki i ćwiczenia obejrzyjcie zdjęcia. Paniom Bożysławie Belzyt i Justynie Affek oraz wszystkim pomocnikom bardzo dziękujemy.