Jest nam niezmiernie miło, że nasza szkoła otrzymała grant na przeprowadzenie wydarzenia sportowego, w którym udział  wzięła cała społeczność szkolna ale bez rywalizacji sportowej. Zadaniem uczestników było przejście trasy wokół jeziora sztumskiego, które znajduje się przy szkole. Program Młodzi w Akcji  jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej  przy wsparciu Unicef. Do rywalizacji o grant przystąpiło 165 szkół z całej Polski, a otrzymało 45 . Nasze wydarzenie sportowe to  była forma  podchodów pod hasłem ?Marsz po Zdrowie i Super Zabawę? oraz ?Wszyscy Jesteśmy Tacy Sami? przeprowadzona w ciągu dwóch  dni tj. 30 maja dla klas 0-3 i 31 maja dla klas 4-8. Nasza propozycja na wydarzenie sportowe na świeżym powietrzu pokazała , że sport i rekreacja może być ciekawą przygodą. To propozycja zmiany dla uczniów, odmiana, która pokazuje , że taka forma ruchu może być doskonałą zabawą niezależnie od umiejętności uczniów, predyspozycji czy niskiej samooceny. Uczniowie klas młodszych lubią aktywność ruchową pod warunkiem, że jest dla nich ciekawa i atrakcyjna. Wśród uczniów klas starszych decydujący wpływ na podejmowanie wysiłku fizycznego ma własna samoocena. Poprzez nasze wydarzenie sportowe pokazaliśmy, że marsz, forma rajdu czy podchodów może motywować do wysiłku i wytworzyć mechanizm zadowolenia, uwolnić w organizmie endorfiny i hormony szczęścia. Jedną z propozycji dla uczniów opornych na uczestnictwo  było zaproponowanie przyjęcia roli reportera, fotografa, ekologa czy medyka. W przygotowania do tej inicjatywy zaangażował się też SU. Duże wsparcie dała też pani dyrektor szkoły oraz nauczyciele ? wychowawcy.

Każda klasa przed wyjściem na trasę najpierw  w formie zabawy ?witała się ze sobą? poprzez wykorzystanie scenariuszy zajęć udostępnionych z CEO, a potem otrzymała   zadania do wykonania na trasie  między innymi:  krzyżówkę o zdrowiu , ułożyć rymowankę o swojej klasie, zagadki tematyczne, krótka lekcja języka ukraińskiego, ułożenie piosenki w dwóch językach na temat zdrowia i przyrody ( w klasach do których uczęszczają uczniowie z Ukrainy i Białorusi), łamigłówki i inne.

Uczniowie chętnie bawili się też  na mecie marszu wykorzystując chustę animacyjną, czy pokonując w dowolnym czasie i na miarę swoich możliwości  tor przeszkód.

Każdy uczestnik  otrzymał medal okolicznościowy a każda klasa piłkę.

Zadanie należy ocenić pozytywnie, Uczestnicy dopytywali o datę kolejnego takiego wydarzenia.