„CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki” to ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur.

Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzono do klas 3a, 3b i 2c projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Cele innowacji

  • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
  • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.

Sprawozdanie realizacji  I modułu innowacji pedagogicznej
Czytam z klasą w klasie 3b Realizacja zdań I modułu trwała od października do grudnia włącznie. W tym czasie uczniowie słuchali lektury pt. „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren czytanej przez wychowawcę. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy gości Panią Wicedyrektor Beatę Ossowską- Smeja oraz mamę ucznia Panią Annę Tyszyńską. Wybrane rozdziały czytali także całej klasie sami uczniowie. Przygody z II części  dzieci poznały, czytając książkę samodzielnie w domu. Założyły lekturniki, a w nich wykonały wskazane zadania, m.in. rysowały ulubioną przygodę bohaterów książki oraz projektowały grę na tablet związaną z lekturą. W końcu opisały przygody swoich ulubionych bohaterów. Na zajęciach plastycznych powstały kolorowe zakładki do książek oraz makiety przedstawiające Bullerbyn. W klasie zawisła wystawka związana z lekturą oraz jej autorką.

galeria zdjęć

Czytam z klasą w klasie 2c

?Fikuśne lekturki spod chmurki? – pierwsza przeczytana lektura to „Niesamowite przygody 10 skarpetek – czterech prawych i 6 lewych” Justyny Bednarek. W klasie został zorganizowany kącik czytelniczy i umieszczony w nim plakat Projektu. Uczniowie wykonali plastelinowe Czytusie. Zaprojektowali i wykonali ozdobne papierowe skarpetki.

?Zwierzęce lekturki spod chmurki? –  książka „Zaczarowana zagroda? A. i Cz. Centkiewiczów. Dzieci uzupełniły zapisy w  „Lekturnikach”, opisywały i rysowały ulubioną przygodę Elegancika oraz innych pingwinów. Ciekawym zadaniem była praca w grupach ? lepienie pingwinów z plasteliny oraz tworzenie lodowej zagrody.

?Polskie lekturki spod chmurki? ? ?Brzechwa dzieciom?. Moduł ten był realizowany zdalnie. Dzieci czytały i recytowały wiersze. Wykonały kolorowe zakładki do książek. W swoich domach zorganizowały ?Pokaz mody baśniowej?, przebierając się za bohaterów czytanych wierszy oraz za inne, baśniowe postacie.

galeria 2c