W okresie od października do grudnia 2021 r. uczniowie klasy 7c wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym dla klas IV-VIII Mutyzm wybiórczy- o lęku bez lęku pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Celem przedsięwzięcia było rozpowszechnienie wiedzy o zaburzeniu lękowym, jakim jest mutyzm wybiórczy. Dołączając do projektu uczniowie stali się uczestnikami przemiany szarej rzeczywistości. Podczas zajęć poznali przyczyny tego zaburzenia oraz sposoby obcowania z ludźmi dotkniętymi MW. Nauczyli się, że każdy z nas- nauczyciel, uczeń, rodzic- może pomóc dziecku z mutyzmem wybiórczym wyjść z milczenia. Przy okazji poznawania tego zagadnienia, przekonali się, że promowanie postawy życzliwości, empatii i otwartości jest najważniejsze w kontaktach międzyludzkich.

Warunkiem ukończenia projektu i otrzymania certyfikatu było wykazanie się wiedzą teoretyczną na temat MW, rozwiązując trójstopniowe test, wykonanie plakatu promującego MW oraz napisanie krótkiej wypowiedzi na temat ,,Milczenie nie zawsze jest złotem??.

Serdecznie zachęcamy do promowania na co dzień postawy życzliwości i empatii zwłaszcza wobec tych, którzy wydają nam się inni, niezrozumiali, wyobcowani? Warto otworzyć się na drugiego człowieka, bo być może jeden mały gest, uśmiech, ciepłe słowo, będzie znaczyć więcej niż złoto.

Milczenie nie zawsze jest złotem?

            Współczesny świat, współcześni ludzie skazani są na mówienie i porozumiewanie się za pomocą słów, nie tylko w rodzimym języku, ale też i innych, obcych. Mówimy dużo, na różne tematy, czasem to mówienie zalewa nas jak lawa i powoduje więcej szkód niż pożytku, wtedy milczenie jest złotem. Słowa mogą przynieść dużo dobrego, lecz także wyrządzić komuś krzywdę i mocno zranić. Jednak z drugiej strony słowa mają też moc, są w stanie uczynić cuda, jeśli wykorzystamy je jako ,,dobrą broń?. 

            Poznając zagadnienie mutyzmu wybiórczego, rozmawialiśmy dużo na ten temat, nawet odgrywaliśmy różne sytuacje, wcielaliśmy się w role i doświadczaliśmy jak to jest? Zdaliśmy sobie wtedy sprawę z tego, że to milczenie, które jest cenne, bo oznacza lojalność względem osób, które powierzyły nam swoją tajemnicę, sekret, nie jest tym samym złotem w przypadku osób z MW. Dla nich cisza, milczenie to oznaka lęku, strachu, niepewności, braku poczucia bezpieczeństwa, które można by porównać do takiej pięknej, ZŁOTEJ KLATKI, z której  nie można się wydostać. Niby na zewnątrz wszystko wygląda cudownie, ale w środku panuje ogromny smutek?  Potrzebny jest ktoś, czyli MY, którzy odszukamy KLUCZ do tej złotej klatki i pomożemy wyjść takiej osobie na WOLNOŚĆ. Pomożemy im do końca i w pełni cieszyć się każdą chwilą życia, której od tej pory nikt ani nic nie będzie ograniczało.

Bardzo ważne jest to, aby zauważać potrzeby innych, ich odmienność, ich problemy, trudności i z życzliwością, empatią, ale nie ze współczuciem, akceptować takie osoby, traktować je na równi z innymi i cierpliwie wspierać w walce ze swoimi słabościami i lękami.  A tym kluczem do każdych drzwi jest ŻYCZLIWOŚĆ i DOBRE SERCE.

                                                                       Uczniowie klasy 7c