Ogromna, czerwona lokomotywa jest  symbolem ogólnopolskiego programu rozwoju czytelnictwa, w ramach którego Szkoła Podstawowa nr 2 w Sztumie pozyskała 15 tysięcy złotych na  rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Lokomotywa czytelnicza wyruszyła w dwójce z impetem w maju 2017 roku.  By zorientować się, jakie książki uczniowie chcieliby wypożyczać z biblioteki, członkowie dwójkowego Klubu Miłośników Książek oraz Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili wybory szkolnych bestsellerów.  Pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych przez uczniów książek zajęły:  Za niebieskimi drzwiami M. Szczygielskiego oraz Osobliwy dom pani Peregrine R. Riggs. Wśród popularnych tytułów uczniowie wymieniali także  mangi i poradniki Minecraft.  Do ustalania wykazu książek, które potrzebne są w szkolnych zbiorach włączyli się także rodzice i nauczyciele. W ten sposób powstała lista zakupów, którą nauczycielki bibliotekarki Bożysława Belzyt i Justyna Affek, mogły z rozmachem realizować.

W trakcie trwania  programu wspierającego rozwój czytelnictwa, zorganizowano w sztumskiej szkole podstawowej konferencję dla rodziców i nauczycieli pod hasłem Czytelnik oporny w domu i w bibliotece. Do wygłoszenia prelekcji  zaproszono dr Magdalenę Cyrklaff- Gorczycę z UMK w Toruniu. Konferencji towarzyszyła wystawa nowych  książek, które zakupiono do zbiorów szkolonej biblioteki.

W szkolnej bibliotece przeprowadzono także szkolenie dla  bibliotekarzy z powiatu sztumskiego zatytułowane Promowanie czytelnictwa oraz edukacji globalnej za pomocą  Teatrzyku  Kamiszibai.

Czerwona lokomotywa mknie prze dwójkę niczym ta z wiersza J. Tuwima. Akcje: Sztumianie czytają dzieciom, Biblioteka -dodaj do ulubionych! , Wymieniamy się książkami, Wakacje mamy, więc czytamy to tylko nieliczne z wielu przedsięwzięć podejmowanych w szkole w celu zachęcenia uczniów do czytania.

Niezmiernie cieszy fakt, że książki wybrane przez uczniów, rodziców i nauczycieli trafiły już do czytelników. No i zaczęło się. Niektóre z nich są tak popularne, że tworzą się po nie nieformalne kolejki. Nauczyciele bibliotekarze przyjmują zamówienia na najpopularniejsze tytuły. Uczniowie przekazują sobie książki z rak do rąk. Do biblioteki trafiają nawet  oporni czytelnicy. Jest tam gwarno, tłoczno i wesoło.

W grudniu rozpędzona lokomotywa czytelnicza z impetem dojedzie do celu. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w sztumskiej dwójce dobiegnie końca. Jednak pozostaną dzieci, które połknęły bakcyla czytania, wyedukowani rodzice oraz nauczyciele. Zostaną dobre praktyki i doświadczenia czytelnicze. Zostaną setki przeczytanych i wciąż czekających na czytelników książek. Co najważniejsze, książek popularnych i lubianych przez uczniów : mang, książek paragrafowych, kryminałów,  horrorów ?

Bożysława Belzyt