Uczniowie klasy 6b wraz z wychowawcą Iwoną Burczyk, panią Beatą Teską, Anną Koziurą w dniach 18-19 maja 2023 brali udział w wycieczce do Warszawy w ramach przedsięwzięcia MEiN ?Poznaj Polskę?. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie zwiedzili też Stadion Narodowy, oraz Pałac Kultury i Nauki.
Pierwszym punktem zwiedzania stolicy było spotkanie z historią Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku. Będąc tam, mogliśmy poruszać się w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej Warszawy. Przy stalowym monumencie oglądaliśmy wyryte na nim Kalendarium Powstania oraz słuchaliśmy dźwięku przypominającego bicie serca. To wszystko miało nam uzmysłowić, że pomimo ogromnych zniszczeń w roku 1944, serce Warszawy wciąż biło. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny ?W?. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się jak wyglądała ewakuacja ze zniszczonego miasta prowadzona jedyną, względnie bezpieczną drogą, jaką były warszawskie kanały. Idąc aranżacją kanałów, w zupełnej ciemności i całkowitej ciszy, walczyliśmy ze strachem i swoimi słabościami. Było to dla nas bardzo trudne i emocjonujące przeżycie . Ponadto w sali zawierającej replikę samolotu Liberator B-24J dowiedzieliśmy się, w jaki sposób alianci wspierali walczące miasto oraz jak skrajnie niebezpieczne było to zadanie. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Łazienek Królewskich, czyli letnia Rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Barokowy obiekt wraz z przyległym doń parkiem powstał w XVIII wieku. Spacerując alejkami podziwialiśmy wiele wolnostojących rzeźb, a także Amfiteatr oraz niesamowity Pałac na Wyspie. W Starej Oranżerii, służącej niegdyś królowi do uprawy i hodowli egzotycznych roślin, oglądaliśmy pokaźne zbiory mieszczące się w Królewskiej Galerii Rzeźby. W takcie wycieczki zauroczył nas Biały Domek, który król wybudował specjalnie dla swojej rodziny. Potem szóstoklasiści tropili w Łazienkach Królewskich wiewiórki i ukrywające się w bratkach przepiękne pawie. . Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku Fryderyka Chopina, gdzie można było posłuchać jednego z jego utworów ? na specjalnie przygotowanej ławeczce. W pierwszym dniu z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy panoramę Warszawy. Później wyruszyliśmy w kierunku Stadionu PGE Narodowego, Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. W końcu dotarliśmy na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Uczniowie spotkali się też z Kopernikiem, czyli najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym na świecie. Okazało się, że nawet pytanie gdzie leży Sztum, nie było zagadką dla sztucznej inteligencji. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Mogliśmy tutaj podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię Zamku. Zachwyciły nas przede wszystkim bogate i pełne przepychu Apartamenty Królewskie . W Bazylice Świętego Krzyża mieliśmy możliwość obejrzeć urny z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta wmurowane w filary tejże świątyni. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej we Francji. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy podczas zmiany warty. Stolicę zwiedzaliśmy też z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu. Naszą wycieczkę zakończyliśmy na Rynku Starego Miasta , gdzie na środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki
Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Dziękujemy rodzicom pani Beacie Żeludziewicz ? Gromko oraz pani Oldze Kapitonenko za pomoc i udział w wycieczce.