,,Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły.”

Szanowni Goście, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły

Drogie Uczennice, Drodzy  Uczniowie,

dziś zabrzmiał pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego 2021/2022. Po wakacyjnej przerwie, podczas której zapewne nie zabrakło wyjazdów, wycieczek i przygód, pełni werwy, nowych pomysłów i wrażeń  wracamy do szkoły. Jestem przekonana, że dziś nie ma wśród nas osób, które nie byłyby ciekawe, jak potoczy się nowy rok szkolny i co ze sobą przyniesie.

Oczywiście nie znamy odpowiedzi na te pytania, ale z pewnością mogę powiedzieć, że wszyscy Uczniowie odniosą mniejsze lub większe sukcesy edukacyjne. Niektórzy zostaną mistrzami w sporcie lub grach planszowych, w grze na instrumentach, inni spróbują swych sił na gruncie artystycznym, w wolontariacie czy samorządzie uczniowskim. Będą też tacy, którzy podejmą się działań na rzecz ekologii i promowania zdrowego trybu życia. Wśród szerokiej oferty aktywności, jakie planujemy do realizacji  w szkole, zapewne każdy  z uczniów znajdzie coś dla siebie. Jestem przekonana, że przez cały rok szkolny przy wytężonej i rzetelnej pracy wszyscy uczniowie nauczą się  wielu przydatnych umiejętności i uzyskają promocję do następnej klasy.

          Dziś, 1 września naukę  w murach ,,Dwójki” rozpoczyna 503 uczniów klas 1-8 skupionych  w 22 oddziałach klasowych oraz 24 dzieci z oddziału przedszkolnego. Nad edukacją oraz sprawnym funkcjonowaniem szkoły czuwać będzie 52 nauczycieli i 14 pracowników obsługi i administracji. Kolejny już rok otwieramy oddział przedszkolny, w którym uczyć się będą dzieci sześcioletnie. Jest nam niezmiernie miło, że progi szkoły przekroczą nie tylko pierwszaki, które do tej pory były najmłodszymi członkami naszej szkolnej społeczności, ale również  dzieci z ,,zerówki”. W październiku dołączą do nas jeszcze młodsze dzieci- czterolatki, dla których w ramach projektu ,,Mali e- mocni” powstanie popołudniowy trzygodzinny punkt przedszkolny. Mamy nadzieję, że dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego spędzą  w szkole wspaniałe 10 miesięcy ucząc się i bawiąc jednocześnie.

 Swoje serdeczne powitanie kieruję również do Uczniów trzech klas pierwszych, którzy w dniu dzisiejszym przekroczyli progi ,,Dwójki”. Dziś w  sposób niezwykle uroczysty złożą ślubowanie i od tej chwili zostaną  na osiem lat uczniami naszej szkoły.                     

  W nową rzeczywistość szkolną, na kolejny etap edukacyjny  wkraczają również Uczniowie klas czwartych, którzy także złożą ślubowanie. Życzę Wam, Drodzy Uczniowie samych sukcesów w klasach starszych. Mam nadzieję, że z wielką ochotą będziecie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, zdobywać najwyższe oceny. Wierzę też, że II etap edukacyjny będzie dla Was czasem prawdziwej przygody z nauką.

 Dzieciom i młodzieży z  klas piątych, szóstych i siódmych także życzę sukcesów i jak najwyższych ocen. Cieszę się, że wszyscy z radością powrócili do szkoły i pełni zapału rozpoczynają kolejny rok nauki. Wierzę, że to będzie dobry czas.

 Dla Uczniów klas ósmych rok szkolny 2021/2022 jest ostatnim w murach tej szkoły. Trzymam kciuki, abyście osiągnęli jak najwyższe oceny, zdobyli maksymalną ilość punktów na egzaminach oraz dostali się do wymarzonych szkół średnich. Jesteście już młodzieżą i wiem, że będziecie poszukiwać swojego miejsca nie tylko w nauce, ale też w sporcie, czytelnictwie, wolontariacie, edukacji obywatelskiej czy innych dziedzinach. Życzę Wam rozwijania pasji i zainteresowań oraz wytrwałości w dążeniu do obranych celów.

Rozpoczynając nowy rok szkolny, zapewne zadajemy sobie pytanie, czy na dobre wrócimy do szkoły, a nauka w systemie zdalnym lub hybrydowym zostanie tylko wspomnieniem związanym z ubiegłym rokiem szkolnym. Odpowiedzi na te pytania przyniesie czas. Chciałabym, podobnie

jak nauczyciele i pracownicy, aby szkoła  przez pełnych 10 miesięcy rozbrzmiewała codziennym gwarem, bo metaforycznie rzecz ujmując ,,Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły”.

 Jak co roku, także w 2021-2022 roku planujemy pracę we wszystkich obszarach- nauczaniu, wychowaniu i opiece. Kontynuujemy współpracę w ramach projektów, kampanii i akcji. Wdrażamy innowacje pedagogiczne, przygotowujemy chętnych Uczniów do konkursów. Dołożymy wszelkich starań, aby wyniki egzaminu ósmoklasisty były wysokie, a nasi absolwenci dostali się do wymarzonych szkół średnich. Będziemy pomagać Wam, Drodzy Uczniowie w rozwiązywaniu problemów  i udzielać  pomocy psychologiczno- pedagogicznej. 

 W planach pracy  na rok szkolny 2021-2022 nie zabrakło działań dotyczących obchodów świąt rocznicowych oraz realizacji treści związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, w tym bezpieczeństwem w sieci oraz działaniami w ramach tematyki prozdrowotnej, ochrony klimatu, ekologii, zagadnień prawnych i finansowych. Te aktywności zostały zebrane w obszary tematyczne, które wytyczają kierunek pracy szkoły. Należą do nich następujące priorytety: „Budujemy dobry klimat w szkole”, który składa się z trzech obszarów: wychowanie i profilaktyka, ekologia oraz zdrowie i bezpieczeństwo, „Tu wszędzie jest Moja Ojczyzna” obejmujący do realizacji treści historyczno- patriotyczne dotyczące Wielkiej i Małej Ojczyzny, Pomagam, bo lubię ? niesienie wsparcia drugiemu człowiekowioraz Rok Norwidowski „Do kraju tego?”, który jestupamiętnieniem 200-lecia urodzin C.K. Norwida. Będziemy też realizować godziny wspomagające uczniów w nauce, rozwiniemy Pomorskie Żagle Wiedzy w nauczaniu kompetencji kluczowych oraz jak co roku zmierzymy się z zadaniami w ramach Ligii Zadaniowej z nauk matematyczno- przyrodniczych czy Maratonem Czytelniczym. Aby ,,Trzymać formę!” przystąpimy do realizacji programów z wychowania fizycznego

Rozpoczynając nowy rok szkolny, chciałabym podkreślić, że w szkole dołożyliśmy wszelkich starań, aby placówka  była bezpieczna, a Uczniowie czuli się w niej dobrze. Organizacja pracy została dostosowana do potrzeb związanych z przeciwdziałaniem pandemii. Oparliśmy ją na głębokiej analizie sytuacji epidemiologicznej, zagrożeń oraz możliwościach placówki. Mam nadzieję, że szybko przyzwyczaimy się do nowej szkolnej rzeczywistości.

 W pierwszych dniach września będziemy także zachęcać do kontynuowania szczepień przeciwko COVID-19, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, dołożymy wszelkich starań, aby Uczniowie mogli się zaszczepić.

Drodzy Goście, Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy szkoły,

kończąc swoją wypowiedź, życzę Wam oraz Waszym Bliskim przede wszystkim zdrowia. Dbajcie o siebie i innych zachowując wszelkie środki ostrożności. Przestrzeganie zasad i dobra znajomość procedur zapewne pomoże nam wszystkim w zminimalizowaniu skutków pandemii. Jako społeczność szkolna wspólnie  jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie.

Życzę Wszystkim powodzenia!

Wierzę, że rok szkolny 2021/2022, który właśnie się rozpoczął, będzie dobry i owocny dla Wszystkich.

                                                                                                                      Z poważaniem

                                                                                                                                         Dyrektor szkoły

                                                                                                                                       Agnieszka Bogucka